September-oktoober 2019
Alustasime kaameravaatlusi poolest septembrist. Kõigepealt oli tarvis kaamera kasti remontida, sest ülemine hing oli katki ja luuk ei sulgunud enam korralikult. Seejärel asusime loomi ootama. Paraku ei taha loomad meid sel sügisel meelsasti külastada. Mõned korrad on videole jäänud rebane, kuid muud loomad on pildile jäänud ainult udustel päevadel.
Videod:
Aprill 2019
Sellel kuul sattus meie kaamerasse vähe loomi: ainult nugis ja kährik.
Videod:
Märts 2019
Endiselt on metsas väga tegevad kährikud, rebased ja harakad, aga seekord õnnestus näha ka selliseid loomi, keda varem pole kaamera ette sattunud. Nii olime täitsa üllatunud kui avastasime kaamera juures tegutsemas mägra. Uues kohas pole ka orav varem käinud, nüüg aga tutvustas ta meile kenasti oma söömisharjumusi. Nugis käib ka aeg ajalt läbi, seevastu jäi metskits suurelt ja päevavalguses videole.
Videod:
Veebruar 2019
Veebruaris käisid meie toidulaual külas paljud harakad ja pasknäärid. Metsloomadest meie vanad tuttavad kährikud, rebased, metskits ja nugis. Eriti hästi tundsid ennast kährikud, kes poseerisid kaamera ees päris pikalt. Veebruaris sattus meie kaamera vaatevälja meie metsade üks tavalisemaid imetajaid - jänes.
Videod:
Metskits
Kährik porgandiga
Haavikuemand
Jaanuar 2019
Viisime kaamera teise kohta. See oli metsaäär, kus ähedal on ka väike oja. Paistab, et rebastele meeldib siin. Oleme tuvastnud videotel kolme erineva rebase olmeasolu. Üks neist on ilma sabata, sellepärast ka kergesti äratuntav. Ka pasknäärid on meie toidulaua üles leidnud. Teistest loomadest jäi kaamerasilma ette metskits, nugis ja kährik.
Videod:
Kährik
Pasknäär
Harakas
Rebane leivavargil
Detsember 2018
Kõige uhkemaks külaliseks oli sel kuul händkakk, kes küll tuli pimedas ja näitas meile rohkem oma tagumist külge. Teistest loomadest käisid vanad sõbrad kährikud, nugis ja metskitsed. Pärast jõule sai ootamatult aku tühjaks ja nii oli videoid seekord vähem ja videotel olevad kuupäevad on valed.
Videod:
Händkakk
Kährik leiba näppamas
Kährikud
Metskitsed öösel
November 2018
Kõige rohkem nägime novemris looduskaamera vaateväljas askeldamas nugist. Seekord ei pidanud ta pettuma, sest olime metsa viinud leiba, mida ta puude otsas turnimas ka leidis. Mitmed linnud külastasid metsas meie kaetud toidulauda: pasknäärid, rasvatihased, puukoristajad. Pasknäärid olid huvitatud tammetõrudest, teised linnud aga teraviljast. Mõnel üksikul korral käisid kaamera eest läbi ka oravad, metskits, rebane ja kährik.
Videod:
Metskits
Nugis otsib süüa
Nugis leivaga
Orav ja puukoristaja
September-Oktoober 2018
Alustasime ka sellel aastal oma kaameraga loomade jälgimist. Terve septembrikuu kulus kaamera häälestamise peale, nii et esimesed loomad jäid pildile oktoobris. Kõige rohkem jäi kahe oktoobrinädala jooksul kaamerasilma ette nugis - lausa 17 korda. Teistest loomadest nägime oravaid ning mõned korrad ka rebast ja kährikut.
Videod:
Rebane.
Pooliku sabaga rebane.
Nugis veeretab õuna.
Oktoober 2017
Looduskaamera sai koos õpilastega üles seatud 9.oktoobril 2017. Paigaldasime selle Varstu lähedale metsatukka ühe loomaraja äärde suurte mändide ja kuuskede vahele. Kaamera maskeerisime ära nõnda, et asetasime selle tühjaks uuristatud paku sisse, et loomad seda liiga kergesti ka ei märkaks. Sai viidud ka mõned õunad, et metsloomi kohale meelitada. Kord nädalas käime vaatamas, kes pildile ja videole on jäänud.
Päeval tegutsevad väga hoogsalt oravad. Öösel teised loomad: rebane, nugis, kährik. Eriti aktiivne oli nugis, kes sõi kohe alguses kõik meie viidud leivad ära ja pärast seda käis igal öösel vaatamas, et ega juurde toodud ei ole. Kahjuks ei ole näinud ühtegi lindu ega metskitsi.
November 2017
Hankisime natuke teravilja: nisu ja kaera ja viisime kaamera juurde metskitsede kohale meelitamiseks. Saimegi ühe metskitse kaadrisse. Ja ka pasknääri.
Alalised külalised novembris olid kährikud ja pasknäärid. Mõlema tegevust oli huvitav jälgida. Välimuse järgi tuvastasime, et kährikuid käis kaamera eest läbi vähemalt kolm. Üks neist oli väga kummalise karvastikuga. Teistest loomadest käisid aeg-ajalt läbi nugis ja rebane.
Detsember 2017
Nüüd detsembris on jäänud pidevalt käima nugis ja aeg-ajalt näeb ka kährikuid. Nugis käib regulaarselt toidulauda kontrollimas, eriti pärast seda, kui on eelmisel ööl midagi maitsvat avastanud. Ühe video peal näeb ka pisikesi loomakesi jooksmas. Kes need võiksid olla? Detsembrikuu alguses sai ka lakukivi metsa viidud ja mõne nädala pärast tulid ka metskitsed. Millegipärast tahavad loomad meie kaameras end näidata pimedal ajal.
Jaanuar 2018
Jaanuarikuus tabas meid mitmeid äpardusi kaamera kaardiga ja sellepärast oli loomadega pilte väga vähe. Kaadrisse jäid kuu alguses ainult kährikud, kes soojade ilmade tõttu olid väga aktiivsed.
Märts ja Aprill 2018
Mai 2018
Maikuus tulid kuu lõpus ka metskitsed. Kahjuks alles viimasetel päevadel kui kaamera veel metsas oli. Ilmusid nii tihedalt, et ummistasid kaameraruumi lausa ära. Enamus videoid on öised. Sõber nugis jäi seekord isegi päevavalguses videole. Ühe öise video lõpus liuglesid läbi „tundmatud lendavad objektid“, kelle kohta arvasime, et ju nad nahkhiired ikka olid. (Ilmuvad alles 16.ja 19.sekundil.)
Videod:
Tundmatud lendavad objektid
Metskitsed
Metskits poosetamas
Sõber nugis
Videod:
Nugis leivaga maiustamas. Järgnevatel öödel käis kontrollimas, kas midagi head on juurde ka toodud.
Oktoobris olid oravad väga tihedad külalised.
Ka rebasele meeldisid meie toodud õunad. Öö jooksul viis neid päris mitu ära.
Viimasel nädalal olid põhitegijad pasknäärid. Siin tegutsevad pasknäärid ja orav sõbralikult koos.
Nugis muutus nii julgeks, et otsustas ka päeval toidulauda revideerima tulla.
Kährik on ka sõpru kaasa toonud
Detsembri videod:
Kährikud ei ole veel talveunne läinud
Märtsi ja aprilli videod:
Kõik videod on leitavad kooli youtube-i kanalist.
Kõik pildid on leitavad kooli pildialbumist.
Koostöös toimuvat noorsootöö arendamist rahastatakse haridus- ja teadusministri kinnitatud ning Eesti Noorsootöö Keskuse poolt elluviidava ESF kaasrahastatud programmi “Tõrjutusriskis noorte kaasamine ja noorte tööhõivevalmiduse parandamine” kirjeldatud tegevuste raames.